TAI, KO NETEKOME UGNYJE - Mariana Enriquez

Tikėsite ar ne, keistokai pradėjau metus. Naujųjų Metų naktį mes su draugėmis kalbėjomės apie mirtį, laidotuves, operacijas ir kūno dalis (viena draugių dirba operacinėje, tad nieko nuostabaus). Ir kaip tyčia tuo pat metu skaičiau pirmąją šių metų knygą. „Tai, ko netekome ugnyje“ – makabriška, vietomis šlykšti, vietomis varanti neviltin knyga, kitus kartus priverčianti dairytis aplink, žiūrėti palovin ar nedrąsiai naktį vaikščioti net ir savo namuose.
Knyga ypač gerai įvertinta kritikų, o pati autorė teigia, jog visad sapnuoja košmarus – vieni nuolat kartojasi, kiti būna kai kurių tęsiniai... tad visiškai nestebina, jog autorė sugebėjo parašyti dvylika itin itaigių ir paveikių istorijų.
Kas įdomiausia, čia kalbama apie daug ką – viskas tarp eilučių, neatskleistos priežastys, didelė dalis istorijų neturi ir labai aiškios atomazgos, tačiau nuo to nepasidaro mažiau kraupu. Užgriebiama nemažai istorinių ar politinių įvykių; socialinių problemų.
Vis tik man labiausiai patiko „Murzinas berniukas“ – kraupi, skaudi, vietomis šlykšti istorija, kurią, kiek pastebėjau, kalbėdami apie šią knygą pamini dauguma. Kita labai patikusi buvo „Adelės namas“ – o dievai. Net šiurpas po kūną lakstė. „Petiso Orechudo apsireiškimas“ su tokia pabaiga, kad perskaičiusi kone pradėjau melstis, kad būtų vienaip, o ne kitaip. Ir dar labai patiko „Kaimyno patijas“. Nežinau dėl ko, gal dėl to mistinio elemento, gal dėl įtaigumo, gal dėl tos aštrios ir visai nepaslėptos baimės, kuri juntama visą istoriją.
Man asmeniškai vienos patiko labiau, kitos mažiau. Ką galiu pasakyti – valgant jų skaityti nerekomenduoju. Jei laukiatės ar turite mažų vaikų, ar tiesiog esate labai jautrus žmogus – siūlau praleisti bent pusę jų. Jei mėgstate mistines istorijas, siaubo filmus, Stephen King kūrybą – ši knyga kaip tik jums. Beje, nelabai mėgstu nei vieno iš šių – tačiau knyga man tikrai patiko ir pati nustebau kaip greitai ją perskaičiau.

Leidyklos dovana.