PLAK, ŠIRDIE – Amelie Nothomb

Šią knygą man taip pat pasiūlė „Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“. Šeimos santykiai mane visada domina, tad neatsisakiau. Ir kaip aš džiaugiuosi, kad jūs žinotumėte.

Mari yra gražiausia mergina mokykloje, ir tą žino. Ją visi gerbia ir myli. Netrukus jaunutė mergina pastoja, susituokia ir pagimdo dukrelę. Vos pamačius, jog dukrelė reto grožio, jauna moteris pradeda jai pavydėti... šeimoje gimsta dar pora vaikų, tačiau situacija, rodos, tik blogėja...

Skaitant labai erzino pats stilius, kuriuo knyga buvo parašyta ir visi pasikartojimai – taip ir net sau buvau jau besakanti – na gana, gana, jau supratau, čia pavydas, tačiau vėliau viskas sugulė į stalčiukus, tokia ir buvo autorės mintis, pavydas čia buvo visko ašis, viskas apie jį ir sukosi. Viskas vyko greitai, Mari dukra Diana netruko užaugti. Ir čia man iškart pasidarė aišku, kad tai situacija, apie kurią kažkada jau kalbėjau – kad nebūtinai, jei tu, kaip vaikas būsi nemylimas ir skriaudžiamas, pats pulsi taip elgtis, kai turėsi savo vaikų. Priešingai, norėsi jiems padėti, mylėsi.

Tai jau kelinta knyga iš eilės, kai istorijoje narstomi dukters ir mamos santykiai ir man tai netrukdo. Skirtingos mamos, skirtingos situacijos, skiriasi ir perspektyvos. Ir vėl eilinį kartą įsitikinu, kad be reikalo bijojau labai mažos apimties knygų. Galima. Įmanoma į pusantro šimto puslapių sudėti visą širdį ir perteikti skaitytojui esmę.

Pykau ant Mari visą romaną. Nesupratau. Ir iki šiol nesuvokiu. Kaip? Kodėl? Kodėl pavydas gali taip užtemdyti protą ir širdį paversti į ledo luitą, kurio neištirpdo niekas? Kaip galima turėti vaikus ir juos taip skirstyti, vienam viskas, kitam nieko... baisiausia, kad šioje knygoje pasakojami dalykai mane gąsdino – svarbiau pinigai, sėkmė, dėmesys ir pripažinimas – šeima ir mylimi žmonės palikti kažkur... tarsi, niekur jie nedings... o tada... viskas įvyksta taip, kad kažin ar galėtų būti kitaip...

Ši nedidelė knygutė sujaukia mintis, sukrečia, priverčia suvokti daug dalykų, o svarbiausia, kad žinau, jog mane tėvai tikrai myli, aš juos irgi ir galiu tiesiog jaustis laiminga, kad yra būtent šitaip. 

Leidyklos dovana.