MES – VILKO VAIKAI - Sonya Winterberg

Dar viena knyga apie vaikus, apie paliktus vaikus. Apie nekaltus, mažus vaikus, kurie turi pergyventi karo baisumus ir pereiti į suaugusiųjų pasaulį gerokai anksčiau, nei derėtų. Apie šiuos dalykus mažai ką žinojau, nes visi greiti kalbėti apie žydus, o Rytų Prūsijos tauta pamiršta. Knyga, visų pirma, suteikė daug žinių skirtinguose istorijos kontekstuose.
Rašytoja, rengdama šią knygą kalbino tikrus žmones – jų veidai puikuojasi ant knygos viršelio. Tai žmonės, kurie gyveno Rytų Prūsijoje ir pateko tarp dviejų ugnių, tad jų šeimoms teko bėgti. Jiems paliekant namus, buvo pametami ir vaikai, išskiriamos šeimos, tėvai nužudomi, o vaikai tarsi pirštinės, išmėtomi netyčiom, arba lengva širdimi atsikratomi kaip nereikšmingas menkniekis...
Istorijos pateikiamos mažomis dozėmis, po gabalėlį, fragmentiškai – vis apie kitą žmogų, vaiką tada – senolį dabar. Knyga atskleidžia itin skirtingas jų patirtis ir išgyvenimus – vieni jų bėgo į Lietuvą ir mūsų tautiečiai juos gelbėjo, kitais atvejais būdavo ir priešingai, kai vaikai buvo išnaudojami ar dar blogiau. Taip jau nutinka atsidūrus tarp dviejų ugnių, o dar tokiomis aplinkybėmis.
Aš gal būčiau norėjusi po skyrių kiekvienam Herojui – nuo-iki, pilnos istorijos. O gal ir ne, nes būčiau sunkiai ištvėrusi, nes jau vien dabar skaityti buvo sunku: kaip vaiką tiesiog pamiršta stotyje ir tai būna paskutinis kartas, kai jis mato tėvus; kai namo parėjęs vaikas randą motiną be galvos, o dar kitas stebi, kaip jo mamą prievartauja keli kareiviai... skaudu, tikra, neteisinga.
Knygos viduryje apsiverkiau išgydusi nuotraukas senolių, kurių istorijų fragmentus skaičiau. Dar kartą parodyta ir įrodyta, jog viskas tikra, buvo, vyko, yra neatšaukiama. Būtent jie viską pergyveno. Basomis per laukus, be šeimos, būdami bejėgiai vaikai.
Karas visuomet yra didelė neteisybė, o dalykai, apie kuriuos skaitysite šioje knygoje tik dar kartą įrodo, jog nesvarbu, laimėtojų ar pralaimėtojų pusėje esate – vis tiek nukenčia daug daugiau žmonių, nei mes matome ar tikimės.

Leidyklos dovana. 

Susitikime INSTAGRAM, ten dalinuosi daugiau ir dažniau, tad jei įdomūs knyginiai gyvenimai, kviečiu draugauti!