VISIŠKAS UŽSIDARYMAS - Peter May

Šį romaną autorius pradėjo rašyti prieš penkiolika metų, tačiau leidyklai toks siužetas pasirodė pernelyg neįtikimas, tad rankraštis visus šiuos metus pragulėjo stalčiuje. Intriguoja? Tai jau tikrai.

Trileris pasakoja apie užsidarymą. Karantiną. Komendanto valandą. O viso to kaltė - žiaurus virusas, tam tikra paukščių gripo mutacija, uždariusi vieną didžiausių Europos miestų - Londoną. Valstybė nori pastatyti papildomą ligoninę, nes visose kitose nepakanka vietų, nevyksta net laidotuvės - aukų tiek daug, krematoriumai nespėja suktis. Vieną iš tų dienų, ruošiantis lieti ligoninės pamatus, duobėje randamas krepšys su vaiko kaulais. Į pensiją išeinantis detektyvas Džekas Maklinas atvyksta tirti savo paskutinės bylos, tačiau tuo metu net nenutuokia, į ką veliasi.

Pirma trilerio pusė man labai patiko - greitas tempas, daug įvykių, įdomūs veikėjai. Buvo labai įdomu ir… baugu tuo pat metu. Jei romaną būčiau skaičiusi bent prieš metus - reakcija, esu tikra, būtų kiek kitokia. Matyčiau trilerį tarsi distopiją, nes kaip gi kitaip - toks didelis miestas, ir tiek mirčių? Ir tada mus ištikęs virusas parodo, kokį chaosą visame pasaulyje gali sukelti plika akimi nematomi organizmai. Kaukėti žmonės, griežti draudimai - net galva neišneša, ir kaip baisu, jog kai kurie iš šių dalykų mums pažįstami. Žmonių panika, chaosas, viskas pažįstama. Vienok, romane viskas tikrai žiauriau. Hiperbolizuota.

Visiškai suprantu tokį sprendimą išleisti šią knygą dabar, geras marketingo sprendimas, nes tema aktuali - nors baugu, nors panikuojame, tačiau skaityti vis tiek norisi, nes domina įvairūs scenarijai. Tačiau šiame trileryje įžvelgiau labai daug dalykų, kurie gali tik dar labiau sukirbinti žmonių mintis link sąmokslo teorijos pusės, toliau nuo sveiko proto. O dabar sveiko proto reikia kaip niekad. Suprantu, jog čia fikcija, tačiau atsivertus bet kokį portalą, galų gale, pažvelgus pro langą ir išvydus kaukėtus žmones supranti - šią knygą galima pavadinti tam tikra pranašyste. Tačiau aš nenoriu taip drąsiai teigti, mieliau likčiau prie versijos, jog tai autoriaus fantazija.

Taigi, kaip ir minėjau - pirmoji pusė vežė, intrigavo, tačiau kuo toliau, tuo labiau man ėmė trūkti atsakymų ir logikos. Gauni iš merginos panikos persunktą žinutę, perklausai, toliau važiuoji savo reikalais. Rimtai? Visi pasako, kad žmogus niekaip neišgyvens, anas atsistoja ir nueina. Rimtai? Ir tokių vietų buvo ne viena ir ne dvi, privertė kilstelti antakį ir suabejoti.

Vieni dalykai susidėliojo labai logiškai, tačiau daug kas liko neatsakyta - o čia atsakymų reikėjo. Susidarė toks įspūdis, kad tas rankraštis po gulėjimo stalčiuje nebuvo autoriaus perskaitytas darsyk. O gal man pikta tik dėl to, kad dabar patys gyvename tokiomis sąlygomis? Sąlygomis, kurių niekam nebūtume linkėję ir įsivaizdavę prieš metus. Ir tikrai niekas iš mūsų nemanėme, kad viskas tęsis taip ilgai. Tad, matyt, kaip tam tikro komforto norėjosi atsakymų. Jų, deja negavau. Užtat gavau veiksmo kupiną trilerį su smagiais veikėjais ir daug siužeto posūkių.

Leidyklos dovana.

Susitikime instagrame!