VALDOVĖS GAMBITAS - Walter Tevis

Padariau didelę klaidą ir siūlau jos jums nekartoti. Pažiūrėjau serialą vos jam pasirodžius ir net nenumaniau, kad jis pastatytas pagal puikų romaną, parašytą jau seniai. Serialas sužavėjo, ypač vaizdiniai ir tai, kaip puikiai kinematografai sudėliojo Betės žaidimus ant lubų. Man, nesuprantančiai kone nieko apie šį žaidimą, tai atrodė įspūdingai. Skaitydama šią knygą mintyse šachmatus vis lyginau su matematika – begalės galimybių ir variacijų, strategija, planavimas ir šalti nervai.

Avarijoje tėvų netekusi Betė Harmon atsiduria prieglaudoje, kurioje vaikus girdo raminamaisiais, kad būtų su jais lengviau susitvarkyti. Vieną dieną mergaitė pusrusyje atranda didžiausią savo gyvenimo aistrą ir džiaugsmą – šachmatus. O ją mokantis valytojas labai greitai susivokia, jog mergaitė geniali. Ji geba laimėti prieš kelis žaidėjus vienu metu, ji geba numatyti kitų genijų ėjimus dar jiems apie juos nė nepagalvojus. Likimas suteikia Betei galimybę turėti šeimą, o šeima… tiksliau naujoji mama – priklausomybių ir depresijos kamuojama moteris. Tačiau nepaisant to, ji palaiko įdukrą ir veda ją turnyrų keliais. Tačiau viskas yra gerokai sudėtingiau. Vien tai, kad Betė yra vienui viena tokiame vyriškame pasaulyje ir tokiame konkurencingame žaidime.

Nors ir mačiau serialą, knyga vis tiek sužavėjo. Apie kai kurias žaidimų partijas skaičiau kone kvapą praradusi. Dar kitoms pasibaigus ėmiau ploti. Esu iš tų emocionaliųjų skaitytojų, labai stipriai įsijaučiu ir imu jaudintis dėl veikėjų. Betė nebuvo išimtis nei viename skyriuje. Man rūpėjo jos žaidimas, jos karjera, jos romantiniai santykiai.

Skaitydama šį romaną negaliu nepaminėti rusijos. Tai, kaip šioje knygoje kalbama apie šią siaubingą šalį, nieko nestebina. Nesitikėjau kai kurių čia rastų minčių, nes autorius amerikietis ir sunku patikėti, kaip gerai jis jautė ir suprato tos baisios tautos mentalitetą. Kai kurios mintys, drįsčiau teigti, itin tinka šiandienai. Jei sunku susiprasti, kodėl kalbu apie rusiją – Betė vyko žaisti su to meto geriausiais iš geriausių. 

Ir dar viena, tikrai svarbi tema, kurios negaliu nepaliesti – priklausomybės. Šiame romane ir net jo viršelyje jau galima pastebėti ženklus tarsi pranašystę, nes juk tikrai Betė ne visada gyvenime žaidė tik šachmatais. Ji žaidė likimu. Tampė visas kates už ūsų ir tada apsvaigusi stebėjo, kas bus toliau: dugnas, ar vis tik pavyks išplaukti. Toji dalis buvo įdomi, gąsdinanti ir motyvuojanti tuo pat metu. Tai, kad esi genijus, nereiškia, jog gali daryti bet ką. ⠀

Stiprus romanas, labai gražiai parašyta knyga. Įdomūs tiek veikėjai, tiek ir ištisais puslapiais besitęsiantys šachmatų partijų aprašymai. Kaip jau minėjau – net ir nesigaudant žaidime sunku nesimėgauti ta aistra ir ryžtu. Ir žinoma, perskaičius knygą rekomenduoju peržiūrėti serialą. Jei ne dėl šachmatų, tai dėl to meto madų, kultūros ir puikios kinematografijos.

Leidyklos dovana.

Susitikime instagrame!