MANO TĖVAS ŠAGALAS - Gloria Goldreich

Deja, bet turiu malonumą pažinoti savanaudžių žmonių. Tokių, kurie tave atsimena, kai kažko prisireikia. Tokių, kurie mano, kad tik jie yra nuostabūs, kuomet kiti – nieko verti. Arba tokių, kurie, būdami visiški narcizai, pamiršta aplink save esančius... ir manau neklysiu sakydama, kad visi pažįstame bent vieną tokį žmogų.


Romanas pasakoja apie garsų rusų dailininką Marką Šagalą ir jo dukterį Idą. Visas romanas – jų santykių peripetijos, šeimos ir turto valdymo pasiskirstymas ir bėgimas. Bėgimas nuo karo, nuo vokiečių, nes visa Šagalų šeima – žydai.

Skaitant kito begalės minčių, tačiau ir labai džiaugiuosi visais dalykais, kuriuos sužinojau apie patį dailininką. Tikrai maniau, kad Chagall pavardė, skambanti taip prancūziškai, parodo iš kur jis kilęs.  Klydau. Ir tikrai nemaniau, kad jis buvo toks baisus žmogus. O iš pradžių skaitydama labai gailėjau Idos, ir tik vėliau supratau, kad vis tik, netoli obuolys nuo obels rieda...

Buvo įdomu skaityti apie jo kūrybos procesą. Iš to, kaip autorė aprašė jo darbus, juos įsivaizdavau absoliučiai kitokius, realistiškesnius, tikroviškesnius. O realybėje jo tapyba man simpatijų nekelia. Nei jo, nei jo didžiausio konkurento – Pikaso. Gal todėl mintyse niekaip neatgaminau darbų, matytų muziejuose.

Baisėjausi Šagalų skundais gyvenimu. Jų įsitikinimu, kad jie neliečiami, nes jis yra genijus, o genijų niekas nežudo. Pykau ant Marko, kai jis, teigdamas, kaip jam blogai, nes reikia pirkti dar vieną namą, apsimetė aklas viskam ir tarsi ignoravo savo tautiečių holokaustą. Tai knyga apie aikštingus, pasikėlusius, egoistiškus, narcisistiškus žmones, kurie nemato nieko daugiau nei save. Absoliučiai jokios empatijos kitam, žmonių išnaudojimas, išskaičiavimai. Ypač baisėjausi  Ida. Siaubinga moteris. Kad Šagalas bjaurus, faktas, bet kad duktė bus tokia, tikrai pradžioje nenumaniau. Tironas išsiaugino sau tironę, kad valdytų Šagalų imperiją.

Romanas, tačiau toks tikrai biografinis. Tik jau ties pabaiga taaaaaip nuobodu ėmė darytis, tas pats per tą patį... buvo drąsiai galima vietoj tų 600psl palikti 400 ir niekas nebūtų pasikeitę... parodos būtų aprašytos, meilužių santykiai nupasakoti, šeimos išdraskytos, tos pačios klaidos padarytos... rekomenduoju tiems, ką domina ypatingos asmenybės. Ir nusiteikit, kad piktinsitės daug ir dažnai. Šiaip labai džiaugiuosi, kad skaičiau. Sužinojau įdomių dalykų.

Leidyklos dovana.